Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


Összegzés

Tanulmányunkban felvázoltuk a globális gazdaság integrált, hálózatos megközelítésének logikai modelljét. Első lépésben irodalomkutatás eredményeire alapozva öt különböző karakterisztikával jellemezhető alrendszerre bontottuk a globális gazdaságot: az üzleti hálózatok, a logisztikai-közlekedési hálózatok, a technológiai és erőforrás-hálózatok, a geopolitikai, valamint a fogyasztói hálózatok alrendszereit azonosítottuk. A globális hálózat megragadásánál annak komplexitására helyeztük a hangsúlyt. Így a linkek és a csomópontok szempontjából számos kapcsolódási lehetőséget tártunk fel, vagyis nem korlátoztuk a hálózatot a beszállítói vagy értéklánc elemzésére. Elemzésünk középpontjában az üzleti hálózatok álltak. Megközelítésünk szerint ez a hálózati alrendszer állítja elő a globális kibocsátást. Ugyanakkor az üzleti hálózatokat nem vizsgálhatjuk a globális gazdaság többi alrendszere nélkül. Szemléletünkben a felvázolt öt hálózati alrendszer kölcsönösen hat egymásra. Meghatározzák egymás hatékonyságát és teljesítményét. A hálózati hatékonyság növekedésével a hálózati alrendszerek komplexitása, beágyazottsága és összekapcsoltsága növekszik.

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave