Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


A dollárdominancia geopolitikai aspektusai

A nemzetközi pénzügyi rendszer fennálló aszimmetriája, a dollár dominanciája és a feltörekvő piacok térnyerése közötti ellentét egyre komolyabb repedéseket okoz a világgazdaságban. A 2008-as válság óta a figyelem homlokterébe került, hogy az amerikai gazdaság egyes belső folyamatai – például a felépülő kockázatok – tovagyűrűző és gyakran felerősített hatásokat okoznak világszerte, kiváltképp a feltörekvő piacokon. A volatilis tőkeáramlások felerősítik a hazai egyensúlytalanságokat, és felnagyítják a külső sokkhatásoknak való kitettséget. A biztonságos dolláreszközök keresletében és kínálatában bekövetkezett változások világszinten befolyásolják az árfolyamokat, a kamatszinteket és a pénzügyi eszközök keresletét. A globális pénzügyi ciklusok így részben dollárciklusoknak tekinthetők (Krishnamurthy–Lustig, 2019). A fejlett gazdaságok pénzügyi instabilitása válságok idején tőkekivonást eredményez a fejlődő gazdaságok kárára – és a biztonságos menedéknek számító, fejlett pénzügyi központok javára –, ahogyan a 2008-as globális pénzügyi válság és a 2011-es eurózóna-válság során is történt (Carney, 2019). A határokon átnyúló nagy tőkeáramlások okozta pénzügyi egyensúlytalanságok és éles árfolyammozgások csak részben tükrözik a mögöttes gazdasági fundamentumokat (Dobbs et al., 2009). Mark Carney, a Bank of England korábbi kormányzója a dollár hegemón státusza kapcsán – szarkasztikusan parafrazeálva Connallyt – úgy fogalmazott, hogy „a mi bármilyen problémánk a ti problémátok”1 (ibid., 8). Eichengreen ugyan a dollárdominancia (középtávú) fennmaradásának lelkes szószólója (Eichengreen, 2006, 123–124), mégis megjegyzi: a történelemben még soha nem láttunk példát arra, hogy egy vezető nemzetközi tartalékvalutát kibocsátó ország 6 százalékos folyó fizetési mérleg deficittel rendelkezzen. (Utóbbi 2006. évi adat, a 2021-es mutató 3,6 százalék; World Bank, 2022a.) Az Egyesült Államok központi államadóssága a GDP százalékában 2007 és 2016 között csaknem megkétszereződött, nagyjából 55 százalékról 99 százalékra nőtt (World Bank, 2022b). Ez a trend a koronavírus-járványhoz kötődő gazdasági élénkítő csomagok nyomán tovább fokozódott. A 2022. év elején az amerikai szövetségi államadósság a történelem során először lépte át a 30 ezer milliárd dollárt, ami a GDP 125 százalékának felel meg. A szövetségi államadósság ezzel húsz év alatt csaknem ötszörösére nőtt (Portfolio, 2022).

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave