Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


A zöld átállás lehetséges tartalékdeviza-hatása

A dekarbonizációhoz kötődő kritikus nyersanyagok és ellátási láncok felügyelete az instabilitás új geoökonómiai eszköze lehet. Ahogy a kínai gazdasági forradalom atyja, Teng Hsziao-ping előrelátóan fogalmazott: „A Közel-Keletnek van olaja. Kína ritkaföldfémeket tartalmaz” (Glenny, 2022). A 2010-es években már volt rá példa, hogy Kína Japánnal szemben informálisan geoökonómiai fegyverként használta kivételes pozícióit, amikor egy tengeri vita kapcsán a ritkaföldfémek exportkorlátozásával veszélyeztette a japán elektronikai ipar működését (Kalantzakos, 2020). Nagy visszhangot váltott ki, amikor 2018-ban az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború hevében egyes ritkaföldfémek is felkerültek a vámmal sújtandó termékek listájára – annak ellenére, hogy az előző évben az Egyesült Államokban belföldön egyáltalán nem bányásztak ilyen ásványokat, és az import 78 százaléka Kínából származott. Az intézkedést később visszavonták, mivel negatívan érintette volna az amerikai high-tech iparágat (ibid.).

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave