Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


Konklúzió

A petrodollár-alapú globális pénzügyi rendszer fennálló működése a „pozícióban lévő” (inkumbens) hatásnak köszönhetően egyrészről meglehetősen stabilnak tűnik. Más szempontból számos olyan dinamika munkál a háttérben, amely a fragmentáltság, a versengés és a regionális széttöredezés irányába mutat. A világpénz, a kritikus erőforrások feletti rendelkezés, valamint a hatalomkivetítő képesség szoros egymásrautaltsága következtében a globális pénzügyi rendszer egyben geopolitikai struktúra is. Mind a környezeti és társadalmi fenntarthatóság, mind a pénzügyi rendszer fenntarthatósága globális közjószág, amelyek összehangolt kormányzást, közös intézményeket igényelnek. A jelenlegi intézmények egy korábbi időszak erőviszonyait és gazdasági paradigmáját tükrözik, amelyek felett eljárt az idő. A globális erőviszonyok megváltoztak, és fenntarthatatlansága miatt az a gazdasági-társadalmi rendszer is átalakulóban van, amely a fosszilis energiák és a nyersanyagforrások bőségén alapult. Ezért a globális pénzügyi rendszer jövőbeli fejlődése nagyban függ a gazdasági és hatalmi versengések kimenetelétől. Jelenleg erősebbnek tűnik a dollár hálózati hatások által támogatott dominanciája, mint a kihívók által képviselt gazdasági erő. Azonban bizonyos váratlan katalizátorhatások, mint a fizikai térben lezajló geopolitikai mozgások, természeti tényezők (pl. éghajlati és ökológiai krízis) vagy éppen a digitális térben megvalósuló technológiai váltások (digitális jegybankpénzek, nemzetközi stabil érmék bevezetése) kizökkenthetik a rendszert jelenlegi inerciájából, és dominóhatást válthatnak ki. Ahogy Rudi Dornbusch német-amerikai közgazdász fogalmazott: „A közgazdaságtanban a dolgok hosszabb idő alatt történnek meg, mint gondolnád, aztán gyorsabban történnek, mint gondolnád” (Carney, 2019).

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave