Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


Bevezetés

A természetes reálkamat, amelyet gyakran r*-gal jelölnek, az a rövid távú reálkamatláb, amely mellett a gazdaság a hosszú távú kibocsátási szintjén teljesít, miközben az infláció is stabil. Ez a makrogazdasági változó azonban nem figyelhető meg közvetlenül, így modellek segítségével lehet becslést adni az értékére. Ahogy nagy hatású cikkükben Laubach és Williams említik, a természetes reálkamat koncepcióját Knut Wicksell vezette be a közgazdasági gondolkodásba a 19. és 20. század fordulóján (Laubach–Williams, 2003). Központi szerepet kapott a monetáris politika szabályalapú megközelítésének alapjául szolgáló Taylor-szabályban is (Taylor, 1993). Ben S. Bernanke 2020-ban az American Economic Association kongresszusán előadott elnöki beszédében szintén központi kérdésként vizsgálta a természetes ráta kérdését és a monetáris politikát érintő implikációit, hangsúlyozva a becslési nehézségeket és azt a tényt, hogy a szakirodalmi eredmények az elmúlt évtizedekben a természetes ráta csökkenő trendjét becsülték az Amerikai Egyesült Államokban (Bernanke, 2020).

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave