Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


A kockázatalapú szabályozás eltérítésének alkalmazott és lehetséges formái

Amint a fentiekből is látszik, a kockázatalapú szabályozás eltérítése gazdaságpolitikai vagy politikai okokból nem csupán lehetőség, hanem olyan eszköz, amivel az EU döntéshozói gyakran élnek is. Az Európai Unió jelenleg azonban abban a helyzetben van, hogy az EU bankrendszerének jövőjét hosszú távon is meghatározó döntést kell meghoznia. A Bázel III ajánlás EU-implementálása során ugyanis meg kell határozni, hogy melyek azok az eltérések, amelyek tartósan fennmaradhatnak, és melyek azok, amelyeket meg kell szüntetni. Abban az esetben, ha a Bázel III ajánlást tisztán a banki kockázatokra alapozott szabályrendszernek tekintenénk,1 az EU-nak csekély jogalapja lenne arra, hogy az ettől való eltéréseket hihetően indokolja. Minden efféle eltérés alapot adhat arra a vádra, hogy az EU nem kényszeríti rá a bankokat a prudens működésre, nem ad valós képet a bankok kockázatairól, és az EU bankrendszere nem kellően stabil. A 2008-as globális pénzügyi válságtól napjainkig számos olyan stresszhelyzet adódott, amikor felmerültek ezek a vádak az EU bankrendszerével szemben. Az ilyen támadások pedig nehezítik az EU-s bankok rövid és hosszú távú forrásbevonási képességét, illetve magasabb hozamot kell fizetniük az előbbiekre is tekintettel.

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave