Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


A garanciaintézmények szerepének erősítése

A zöld finanszírozás minél magasabb arányának elérése egyértelműen fontos állami feladat. Az államoknak már a jelenlegi prudenciális szabályozási rendszerben is vannak eszközeik, hogy ösztönözzék az ilyen hitelek elterjedését. Abban az esetben ugyanis, ha egy EU-tagállam központi kormányzata garanciát vagy viszontgaranciát vállal valamely bank zöldnek minősülő kitettségére, akkor ez a kitettség az állami viszontgarancia mértékéig az adott állam központi kormányzatának a kockázati súlyát kapja. Utóbbi valamely EU-tagállam saját pénznemében fennálló kitettsége esetén a sztenderd módszerben nulla százalék. Ennek megfelelően az EU-tagállamok számára jelenleg is nyitva áll az a lehetőség, hogy speciális garanciaintézményeket hozzanak létre, amelyek kifejezetten a zöld hitelek ösztönzése érdekében olyan garanciát vállalnak, amely mögött állami viszontgarancia áll. A kitettség állami viszontgaranciával fedezett részére alkalmazható nulla százalékos kockázati súly hatása pedig a garancia és a viszontgarancia mértékétől függően még nagyobb is lehet, mint ha a szabályozás SME- vagy ISF-tényezőhöz hasonló korrekciót alkalmazna a zöld kitettségre. Az alacsonyabb kockázati súlyból pedig alacsonyabb tőkekövetelmény, így alacsonyabb finanszírozási költség is következik.

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave