Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


A hazai bankok eddigi érintettsége

Csoportszinten már több magyarországi hitelintézet is tagja a Net Zero Banking Alliance-nek: az ERSTE Group, az Intesa Sanpaolo és az UniCredit Group (NZBA, 2022); vagy éppen a Science Based Targets Initiative által validált nettó zéró céllal rendelkezik, mint a Raiffeisen International 2030-ra nézve (Raiffeisen International, 2022). Az érintett csoportok anyavállalatainak a vállalásoknak megfelelően részletes menetrendet és célokat, teljesítményindikátorokat kell meghatározniuk és publikálniuk. Ezek a csoportszintű politikák értelemszerűen a leánybankokat is érinteni fogják, de ennek ütemezését és főként ambícióját ma még nem ismerjük. Mivel a legtöbb csoportban a leánybankok mérlegfőösszeg szerinti részesedése nem materiális, ezért a csoportszintű erőfeszítések, a hitelpolitikák és a termékek szükségszerű átalakítása, a klímasemlegességre irányuló hitelkínálat növelése sem feltétlenül hazánkra fog fókuszálni.

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave