Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


A fenntartható bankolás kialakulásának nemzetközi háttere, előzményei

A fenntarthatóság megjelenése a pénzügyi szektorban több száz éves múltra tekint vissza. Nemzetközi kitekintésben már a 16. századi Olaszországban működtek olyan bankok, amelyek tevékenységében jelen voltak a fenntarthatósági szempontok, a felelős hitelezés és az értéktöbblet-teremtés. Hazai viszonylatban is találhatunk erre példát. Nálunk elsősorban a szövetkezetek és a takarékpénztárak voltak azok az intézmények, amelyek magukban hordozták ezeket a tulajdonságokat. Sajnálatos módon az említett intézményeknél tapasztalt problémák (krónikus tőkeszegénység, jövedelmezőségi kihívások, a szakképzett munkaerő bevonásának nehézségei stb.) a megszüntetésükhöz vezettek. A fenntarthatósági szempontok az elmúlt időszakban bővültek, többek között a klímaváltozás hatásaival. Jelentőségüknél fogva ezeknek kiemelt helyet kell kapniuk a meglévő és az újonnan alapítandó pénzügyi intézmények üzleti modelljében. Történeti visszatekintésünk célja bemutatni, hogy mind az európai hagyományban, mind pedig a magyar viszonyok között megvannak a fenntartható pénzügyek előzményei. Így korunkban nem ezek feltalálása, beépítése, hanem megújulása van napirenden.

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave