Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


Mentsük meg a bálnákat!

A természeti szén-dioxid-lekötésre további egyszerű, nem technológiai és kevésbé költséges „tengeri” megoldást biztosítanak számunkra a bálnák. Roman és szerzőtársai mutattak rá, hogy egy bálna – különösen a nagy bálnafajok – óriási megkötési potenciállal bírnak (Roman et al., 2014). Hosszú életük során átlagosan 33 tonna szén-dioxidot halmoznak fel a testükben. Amikor elpusztulnak, akkor az óceán fenekére süllyedve ezt a mennyiséget évszázadokra kivonják a légkörből. Összevetésképpen egy fa évente legfeljebb 48 fontnyi mennyiséget nyel el. A tudósok továbbá azt is felfedezték, hogy a bálnák többszörösen növelik a fitoplankton keletkezést, mert az ürülékük olyan anyagokat – nevezetesen vasat és nitrogént – tartalmaz, amelyekre a fitoplanktonoknak szükségük van. A bálnák függőleges mozgásukkal juttatják fel az ásványokat az óceán felszínére, továbbá tengeri vándorlásukkal szállítják azokat. Ezzel a trágyázási tevékenységgel jelentősen hozzájárulnak a fitoplanktonok szaporodásához. A mikroszkopikus méretű fitoplanktonok pedig becslések szerint az atmoszféra oxigénjének 50 százalékát állítják elő, és 37 milliárd metrikus tonna szén-dioxidot kötnek le, ami a termelt mennyiség 40 százalékára tehető – ez megközelítőleg 1,7 billió fa, azaz négy Amazonas-erdő méretű farengeteg teljesítményével egyenértékű (Chami et al., 2019).

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave