Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


A GIMAR-jelentések

Az IAIS által évente közzétett Global Insurance Market Report (GIMAR) különkiadása „A klímaváltozás hatása a biztosítási ágazat pénzügyi stabilitására” címmel jelent meg. A rendszeres GIMAR bemutatja az IAIS Globális Monitoring Gyakorlatának (GME) eredményeit. Ez az IAIS azon eszköze, amely a globális biztosítási szektor kockázatainak és trendjeinek nyomon követésére, valamint a rendszerszintű kockázatok lehetséges kialakulásának felmérésére szolgál. A GIMAR említett speciális kiadása pedig behatóbban foglalkozik az egyes éves GME-kből származó lényeges témákkal.1 Ez a speciális jelentés az első kvantitatív globális tanulmány a klímaváltozás biztosítási szektorra gyakorolt hatásáról. Bár a biztosítók mind az eszközök, mind a kötelezettségek oldalán ki vannak téve az éghajlatváltozás következményeinek, a jelentés kizárólag a biztosítók eszközeire összpontosít. A biztosítók olyan kockázatokat vállalnak, amelyeket az éghajlatváltozás érinthet, valamint olyan eszközökbe fektetnek be, amelyeket az éghajlatváltozás szintén érinthet. A jelentésben harminckét IAIS-tagország adataira támaszkodtak (ezek egyébként a globális biztosítási piac 75 százalékát fedik le). A felmérés által összegyűjtött adatok azonban alapvetően a rendszerkockázatok felmérésére és mérséklésére szolgáló IAIS holisztikus keretrendszer szempontjait tükrözik a biztosítási szektorban. Ezenkívül forgatókönyveket dolgoztak ki az éghajlatváltozás hatásainak előretekintő értékelésére.

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave