Balla Zoltán

A közigazgatás alapintézményei


8.2.2.4. A Kormánytól független központi államigazgatási szervek
  1. Az autonóm államigazgatási szervek
     
    Ezeknek a szerveknek az elsődleges jellemzői:
    • létrehozásuk célja az adott államilag igazgatandó terület depolitizálása,
    • az Országgyűlés (feles) törvényben alkotja meg őket,
    • a Kormány irányítási, felügyeleti jogköre nem terjed ki rájuk,
    • költségvetésük független a Kormánytól,
    • vezetőjüket (6 vagy 9 évre) a köztársasági elnök vagy az Országgyűlés nevezi ki,
    • egyedi hatósági ügyek elbírálására külön szervet hoznak létre, bírságot róhatnak ki, az így befolyt összeget saját céljaikra használhatják (például saját dolgozóik jutalmazására).
     
    Gyakran valamely alkotmányos jog garantálása, biztosítása az oka annak, hogy a Kormánytól teljes függetlenségben látják el közfeladatukat. Ilyen például a szólásszabadság védelme, a pártatlan tájékozódáshoz való jog biztosítására a korábban létrehozott Országos Rádió és Televízió Testület vagy a tisztességes verseny gazdasági feltételeire vigyázó Gazdasági Versenyhivatal.
    Ezek a szervek a hatalommegosztás elvét erősítik, különleges államigazgatási szervek. Jelentős a hatósági jogkörük, országos illetékességgel egyedi ügyekben döntenek. Az Országgyűlésnek évente kötelesek beszámolni.
     
  2. Az önálló szabályozó szervek (szabályozó hatóságok)
     
    Speciális szabályaik:
    • az Alaptörvény intézményesíti, a konkrét szerveket törvény nevesíti,
    • sarkalatos törvény hozhatja létre,
    • a piacvédelem területén, illetve a szolgáltatási szférában államigazgatási, hatósági feladatokat látnak el,
    • minden tekintetben kormányfüggetlenek, kivétel ez alól, hogy vezetőjüket a miniszterelnök vagy az ő javaslatára a köztársasági elnök nevezi ki,
    • vezetőjük törvény felhatalmazása alapján rendeletet adhat ki.
     
    Az önálló szabályozó szervek és az autonóm államigazgatási szervek közös vonásai: politikai értelemben érzékenyebb területen fejtik ki tevékenységüket, mindkettő a végrehajtó hatalom központi rendszerébe tartozik, feladat- és hatáskörük államigazgatási, jogkörük ellátásában függetlenek a Kormánytól (ezt a megállapítást gyengíti a miniszterelnöknek a szervezet vezetője tekintetében a kiválasztási-javaslattételi, illetve az önálló szabályozó szerve esetében a kinevezési joga), döntéseiket csak a bíróság vizsgálhatja felül. Csak az Országgyűlésnek kötelesek beszámolni. Költségvetésük a tárgybeli költségvetési törvény országgyűlési fejezetének önálló része.
    A különbség, mint fent látható, abban van, hogy az önálló szabályozó szervet az Alaptörvény nevesíti, csak sarkalatos törvény hozhatja létre, míg az autonóm szervet sima törvény, továbbá az előző szervezetnek a vezetőjét a köztársasági elnök is kinevezheti, továbbá rendeletalkotási joga van.
     

A közigazgatás alapintézményei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 950 5

Ez a könyv a közigazgatás és a közigazgatási jog alapvető intézményeit tárja az olvasó elé, átfogó elemzést adva róluk. Az egyes tanokat, matériákat logikai egységben, de csak a szükséges mértékben mutatja be elméleti oldalról, inkább a gyakorlatra koncentrál. A kellő mélységű közigazgatási tudás megszerzésére úgy ad lehetőséget, hogy egy-egy fogalmat, tárgykört, jogintézményt részeiben és egymáshoz való kapcsolatában tárgyal. A közigazgatási jog elsajátítása nehéz, mert bonyolult, és gyakran változik, a különböző oktatási műhelyek pedig egy-egy fogalom, elméleti kérdés megközelítésében, tartalmi megragadásában egymástól eltérő tanokat vallanak. A tudásszintű rögzítéséhez pedig sokszor nemcsak a tételes jogi norma megtanulása szükséges, hanem más jogágak, különösen az alkotmányjog ismerete is. A könyv tételes jogi oldalról leképezi a magyar közigazgatás jelenlegi helyzetét. Az I. rész az általános fogalmakat, majd a közigazgatás tevékenységeit, működését, szervezeti rendszerét, jogtanát, aktustanát mutatja be. A II. rész az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény szabályaival és sajátosságaival foglalkozik. Ez a munka az első olyan tananyag, amelyből a rendészet hivatásrendjein tanuló egyetemisták elsajátíthatják a közigazgatási jog teljes általános részi matériáját, de természetesen más karoknak is ajánlott olvasmány.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balla-a-kozigazgatas-alapintezmenyei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave