Andok Mónika

Digitális vallás

Az új információs technológiák hatása a vallásokra, vallási közösségekre Magyarországon


A vallás kontextusának változásai

A vallás jelentőségének, szerepének, a vallásosság formáinak átalakulását bemutató, a modernitás hátteréből kibontakozó szekularizációs elmélet jól ismert a társadalomtudományokban. Jelen alfejezetben a Chaves által javasolt elkülönülések mentén, makro- (társadalmi), mezo- (intézményi és közösségi) és mikroszinten (egyéni) fogom röviden bemutatni azokat a folyamatokat, amelyeknek komoly relevanciájuk lesz a hálózati kommunikáció környezeteiben.1 Társadalmi szinten a közvallás (public religion)2 és a hétköznapokban megélt vallásosság (lived religion) jelenségét tekintem át, mivel mindkettő meghatározó módon van jelen az interneten. Ráadásul éppen egymásba fonódó módon, hiszen az egyéni közösségimédia-oldalakon megjelenített személyes vallásos tapasztalatok, élmények, hitbeli meggyőződések a hálózat szerkezete folytán magában a digitális nyilvánosságban is láthatóvá válnak. Azzal, hogy a hálózati nyilvánosság a magánnyilvánosságok összességének is tekinthető, tulajdonképpen a korábbi hierarchizált struktúrák középső szintje (legyen az intézmény vagy közösség) iktatódhat ki. Természetesen nem szükségszerűen és nem általános érvényűen, de a hálózati forma lehetővé teszi. Az intézmények szintjén a vallási piac elgondolásra térek ki, mivel a hálózati kommunikáció globális volta miatt a kulturális, a vallási paletta szélesedett ki leginkább, a legszembeötlőbb módon. Láthatóvá váltak olyan vallási mozgalmak, gyakorlatok, amelyekkel az offline világban nem találkozhattak volna a spirituális keresők. Végül az individualizációra fordítom a figyelmem, amely folyamat jóval a hálózati kommunikáció megjelenése előtt kezdődött, de az internet adta lehetőségek ezt a folyamatot is felerősítették, illetve meggyorsították.

Digitális vallás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 957 4

2020 tavaszán bejárta a világsajtót a kép, amelyen Ferenc pápa egyedül, magányosan mondja el az üres Szent Péter-bazilikában nagyszombati szentbeszédét. Korábban soha nem volt még arra példa az egyházak történetében, hogy a legnagyobb ünnepeket, tavasszal a húsvétot, a szédert és a ramadánt, télen pedig a karácsonyt, illetve a hanukát ne közösségben ünnepelték volna a hívek. 2020-ban a vallásos emberek, családok a média segítségével követhették a szertartásokat.

Természetesen a koronavírus-járvány előtti időszakban is számos vallási felület létezett a világ­hálón, applikációk sokasága szolgálta a hívek igényeit, sok-sok egyházi közösségnek volt online felülete a digitális térben. De a járvány felgyorsította és jóval intenzívebbé tette a digitális "átállást".

Bár a vallás és a média egymásra hatásáról számos tanulmány és néhány kötet is született már magyar nyelven, a hálózati kommunikáció vonatkozásában átfogó munka még nem jelent meg. A kötet arra vállalkozik, hogy hiánypótló legyen ezen a területen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/andok-digitalis-vallas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave