Andok Mónika

Digitális vallás

Az új információs technológiák hatása a vallásokra, vallási közösségekre Magyarországon


Közvallás, a nyilvánosságban megjelenő vallás (public religion)

Hálózati kommunikáció és vallás egymásra hatásának magyar vonatkozású elemzésekor megkerülhetetlenül ki kell térnünk a szekularizáció, a szekularizált nyilvánosság kérdésére. A társadalmi nyilvánosság kétséget kizáróan központi fogalma a modernitás kérdésével foglalkozó társadalomtudományi munkáknak. Az ezzel kapcsolatos nyugat-európai és a magyar elemzések túlnyomórészt Habermas normatív elméletét, a racionalitásra épülő klasszikus polgári nyilvánosság normativitását vették alapul,1 amelyben a racionalitás előretörésének mintegy kiegészítő mechanizmusa a vallás szükségszerű visszaszorulása a társadalmi nyilvánosság tereiből a magánszférába. Vagyis a szekularizáció mint történelmi folyamat a 18. századtól kíséri a nyugati civilizáció történetét. „A modernizáció folyamatai – a szekularizáció központi tézise szerint – végső soron negatív hatással vannak a vallási közösségek, vallási gyakorlatok és meggyőződések stabilitására és vitalitására, és csökkentik ezek elfogadottságát.”2 Jelentését Casanova három markánsan megkülönböztethető mezőre bontotta. „A fogalom egyrészt a vallás csökkenő jelentőségét jelölheti, másrészt azt, hogy a magánszférába húzódik vissza, harmadsorban pedig azt a folyamatot, amelynek során a társadalom különböző területei felszabadulnak a közvetlen vallási ellenőrzés alól.”3 A szekularizáció modernitásbeli univerzalitását hirdető eszmékkel szemben a vallásszociológiában az 1970-es évek végétől megjelentek azok a kritikák, amelyek rámutattak, hogy a nyugati világ kivételével a modernizáció folyamata nem szükségszerűen vonta maga után a szekularizálódást.4

Digitális vallás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 957 4

2020 tavaszán bejárta a világsajtót a kép, amelyen Ferenc pápa egyedül, magányosan mondja el az üres Szent Péter-bazilikában nagyszombati szentbeszédét. Korábban soha nem volt még arra példa az egyházak történetében, hogy a legnagyobb ünnepeket, tavasszal a húsvétot, a szédert és a ramadánt, télen pedig a karácsonyt, illetve a hanukát ne közösségben ünnepelték volna a hívek. 2020-ban a vallásos emberek, családok a média segítségével követhették a szertartásokat.

Természetesen a koronavírus-járvány előtti időszakban is számos vallási felület létezett a világ­hálón, applikációk sokasága szolgálta a hívek igényeit, sok-sok egyházi közösségnek volt online felülete a digitális térben. De a járvány felgyorsította és jóval intenzívebbé tette a digitális "átállást".

Bár a vallás és a média egymásra hatásáról számos tanulmány és néhány kötet is született már magyar nyelven, a hálózati kommunikáció vonatkozásában átfogó munka még nem jelent meg. A kötet arra vállalkozik, hogy hiánypótló legyen ezen a területen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/andok-digitalis-vallas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave