Andok Mónika

Digitális vallás

Az új információs technológiák hatása a vallásokra, vallási közösségekre Magyarországon


A mindennapokban megélt vallásosság (lived religion)

A hétköznapi emberek mindennapjaiban megélt vallási tapasztalat és vallási élmény jelensége a teológia antropológiai fordulata kapcsán Rahner nevéhez köthető, bár maga a kifejezés először Hallnál bukkan fel. Az amerikai vallástörténész az 1990-es években a Harvardon tartott konferencia kötetének adta a következő címet Lived Religion in America.1 A vallásantropológia ezt a jelenséget a népi vallásosság (vernacular religion) kifejezéssel írja le.2 A kérdés a médiakutatásban szinte egy időben jelent meg az Egyesült Államokban és Franciaországban.3 A vizsgálatok fókuszába a mediatizált vallási tapasztalatok kerültek, sokkal inkább a laikusok, mint a klérus tapasztalatai, sokkal inkább a hétköznapi vallási gyakorlatok és nem a hittételek ismerete. A vallási gyakorlatok tekintetében is elsősorban az intézményen kívüliek, a személyes jellegűek hangsúlyozódnak, vagyis azok, amelyek a valláson belüli individualizációs folyamatban jöttek vagy jönnek létre. A kutatók azzal is foglalkoznak, hogy miként telítődik jelentéssel, értelemmel a hétköznapi emberek számára egy-egy vallási gyakorlat vagy rítus végrehajtása. Mivel ezek nem feltétlenül kötődnek egyetlen egyház gyakorlatához, ezért a szakirodalom gyakorta a pick and mix, azaz a büféasztal kínálatából való válogatással írja le őket. Utal továbbá arra is, hogy ennek a válogatásnak a mélyén ugyanaz a fogyasztói attitűd található, amellyel a jobb vagy rosszabb, kedvezőbb árú vagy drágább termékek között válogatnak a bevásárlóközpontokban. A francia vallásszociológus, Hervieu-Léger do-it-yourself vallásosságként jeleníti meg azt a folyamatot, amelyben a spirituális keresők a hagyományos vallások hitbeli tartalmait az ezekhez kapcsolódó gyakorlatokat és azok jelentését egyfajta tárháznak tekintik, amelyből szabadon választhatnak, megkötések nélkül használhatják, illetve újrafelhasználhatják ezeket.4

Digitális vallás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 957 4

2020 tavaszán bejárta a világsajtót a kép, amelyen Ferenc pápa egyedül, magányosan mondja el az üres Szent Péter-bazilikában nagyszombati szentbeszédét. Korábban soha nem volt még arra példa az egyházak történetében, hogy a legnagyobb ünnepeket, tavasszal a húsvétot, a szédert és a ramadánt, télen pedig a karácsonyt, illetve a hanukát ne közösségben ünnepelték volna a hívek. 2020-ban a vallásos emberek, családok a média segítségével követhették a szertartásokat.

Természetesen a koronavírus-járvány előtti időszakban is számos vallási felület létezett a világ­hálón, applikációk sokasága szolgálta a hívek igényeit, sok-sok egyházi közösségnek volt online felülete a digitális térben. De a járvány felgyorsította és jóval intenzívebbé tette a digitális "átállást".

Bár a vallás és a média egymásra hatásáról számos tanulmány és néhány kötet is született már magyar nyelven, a hálózati kommunikáció vonatkozásában átfogó munka még nem jelent meg. A kötet arra vállalkozik, hogy hiánypótló legyen ezen a területen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/andok-digitalis-vallas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave