Andok Mónika

Digitális vallás

Az új információs technológiák hatása a vallásokra, vallási közösségekre Magyarországon


Az online konvergencia

A médiakommunikációban az utóbbi időben legtöbbet használt és egyben legkomplexebb kifejezés a konvergencia. A szó maga latin eredetű, jelentése összetartás, összehajlás. Első felbukkanása angol nyelvterületen – az eddigi kutatások szerint – egy teológushoz, William Derhamhez köthető, aki 1713-ban megjelent könyvében használja a szót. Intenzívebb megjelenése csak a 20. századra jellemző, amikor is elsőként a természettudományokban írták le az összetartó folyamatokat konvergenciaként; a matematikában, a biológiában és a meteorológiában. A médiakutatásban, a média működésének leírásában két neves szerzőre szokás hivatkozni. Ők használják elsőként a médiafolyamatok plasztikus leírására a konvergencia szót. Mindketten a hálózati kommunikáció elméletének alapító atyái közé tartoznak: Ithiel de Sola Pool az egyik, Nicholas Negroponte1 a másik. A szabadság technológiájáról szóló könyvében Sola Pool egyrészt meghatározza magát a konvergencia fogalmát, de ír a gazdasági hátteréről is. Pontosan látta, hogy mindezen átalakulások alapját a digitalizáció képezi. „Minden kommunikációs forma, amikor digitalizálódik, akkor nem csupán átvihető és digitálisan tárolható lesz, de igény szerint alakítható is. A konvergencia nem jelent végső stabilitást vagy egységet.”2 A médiaelméleti szakirodalom háromféleképpen konceptualizálja a konvergencia jelenségét. Vannak, akik integrációként utalnak rá, s ezzel egy „többlet” nélküli összeolvadásként írják le a folyamatot.3 A megközelítések másik csoportjához tartozó elemzők szerint szinergikus a konvergencia, mivel mindenképpen jelentkezni fog az összeolvadás során olyan pluszelem, amely nem magyarázható a puszta összeadódás sémájával.4 A harmadik elképzelés úgy utal a konvergenciára, mint hibridizációra. Vagyis különböző elemek összeolvadásakor nem a teljes egység, csupán annak fontosabb, a cél érdekében funkcionálisabb elemei olvadnak össze.5

Digitális vallás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 957 4

2020 tavaszán bejárta a világsajtót a kép, amelyen Ferenc pápa egyedül, magányosan mondja el az üres Szent Péter-bazilikában nagyszombati szentbeszédét. Korábban soha nem volt még arra példa az egyházak történetében, hogy a legnagyobb ünnepeket, tavasszal a húsvétot, a szédert és a ramadánt, télen pedig a karácsonyt, illetve a hanukát ne közösségben ünnepelték volna a hívek. 2020-ban a vallásos emberek, családok a média segítségével követhették a szertartásokat.

Természetesen a koronavírus-járvány előtti időszakban is számos vallási felület létezett a világ­hálón, applikációk sokasága szolgálta a hívek igényeit, sok-sok egyházi közösségnek volt online felülete a digitális térben. De a járvány felgyorsította és jóval intenzívebbé tette a digitális "átállást".

Bár a vallás és a média egymásra hatásáról számos tanulmány és néhány kötet is született már magyar nyelven, a hálózati kommunikáció vonatkozásában átfogó munka még nem jelent meg. A kötet arra vállalkozik, hogy hiánypótló legyen ezen a területen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/andok-digitalis-vallas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave