Andok Mónika

Digitális vallás

Az új információs technológiák hatása a vallásokra, vallási közösségekre Magyarországon


Eltérő irányú tartalomépítés

A hálózati kommunikációra és különösen a közösségi média felületeire jellemző, hogy nemcsak a professzionális médiatartalom-gyártók anyagai kerülhetnek fel a platformokra. Sőt a felhasználók által létrehozott és cirkuláltatott tartalmak száma jóval több. A kérdés azonban az, hogy hányan fognak rátalálni a feltöltött anyagokra, s azokkal miként fognak interakcióba kerülni. Az interakció lehet lájkolás, lehet kommentelés, de akár a saját oldalon való megosztás is. A posztolók célja minden esetben a minél magasabb fokú interaktivitás kiváltása. Ám hogy ezt miként érik el, arra több eltérő modell is született, amelyek közül most csak kettőt, a két meghatározót vetem össze. Az egyik Henry Jenkins amerikai médiakutató elgondolása a konvergens, participatorikus kultúráról, amelyben rajongók hoznak létre olyan tartalmakat, amelyek tematikusan kapcsolódnak a fősodorbeli gyártók univerzumaihoz (Csillagok háborúja, Marvel, Harry Potter, Mátrix). A másik Malcolm Gladwell marketingszakértő sticky elgondolása, amely szerint a brand tulajdonosainak, marketingszakembereinek kell olyan ragacsos, tapadós tartalmakat létrehozniuk, amelyek az azzal való „ügyködésre” sarkallják a felhasználókat.1 Míg Jenkins esetében az alulról és felülről történő tartalomépítés konvergens módon hat egymásra, addig a tapadós modell klasszikus hierarchizált struktúrában a fentről lefelé áramló tartalom mellett köteleződik el.2 Jenkins a tapadós modellt egyértelműen üzleti és nem kulturális modellnek tartja, mert az érdekli, hogy hányan, hányszor jártak egy oldalon, mennyi időt töltöttek ott. Munkatársaival részletesen összeveti a két modellt, nem mint egymás ellentéteit, hanem mint két eltérő szemlélet hordozóit. Nyolc szempontot vesz sorra, amelyek megkülönböztetése azért fontos, mert a vallási tartalmak tekintetében azt fogjuk látni, hogy a hagyományos egyházak hálózati kommunikációja inkább a Gladwell-féle modellt követi, és online is építi a „brandet”. Az alulról szerveződő – intézményes egyházakhoz lazábban kötődő – közösségek vallási kommunikációjára viszont Jenkins leírása lesz a jellemzőbb, az ő szóródó (spreadable) tartalmi modelljének lesz nagyobb bejósló ereje a mintázat tekintetében.

Digitális vallás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 957 4

2020 tavaszán bejárta a világsajtót a kép, amelyen Ferenc pápa egyedül, magányosan mondja el az üres Szent Péter-bazilikában nagyszombati szentbeszédét. Korábban soha nem volt még arra példa az egyházak történetében, hogy a legnagyobb ünnepeket, tavasszal a húsvétot, a szédert és a ramadánt, télen pedig a karácsonyt, illetve a hanukát ne közösségben ünnepelték volna a hívek. 2020-ban a vallásos emberek, családok a média segítségével követhették a szertartásokat.

Természetesen a koronavírus-járvány előtti időszakban is számos vallási felület létezett a világ­hálón, applikációk sokasága szolgálta a hívek igényeit, sok-sok egyházi közösségnek volt online felülete a digitális térben. De a járvány felgyorsította és jóval intenzívebbé tette a digitális "átállást".

Bár a vallás és a média egymásra hatásáról számos tanulmány és néhány kötet is született már magyar nyelven, a hálózati kommunikáció vonatkozásában átfogó munka még nem jelent meg. A kötet arra vállalkozik, hogy hiánypótló legyen ezen a területen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/andok-digitalis-vallas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave