Andok Mónika

Digitális vallás

Az új információs technológiák hatása a vallásokra, vallási közösségekre Magyarországon


Az autoritás teológiai megközelítése

Az egyházi autoritás teológiai igényű, átfogó bemutatását Bagyinszki Péter doktori értekezésében olvashatjuk, aki a jezsuita Avery Dulles életművét elemzi a hatalom teológiája szempontjából. A fejezet Dulles munkásságára vonatkozó mind leíró, mind értékelő részei Bagyinszki írásából származnak, s csak hálózatelméleti továbbgondolásai köthetők hozzám. A jezsuita tudós az általa kidolgozott elmélet egyháztani kontextusát „a szakrális autoritás pluralisztikus elméleteként” írta le.1 A teológus azt emeli ki a jezsuita lelkiség iránti vonzalmának okát keresve, hogy az képes dialektikusan integrálni az istenélmény intrinzikus (bensőleg megtapasztalt) és extrinzikus (objektíven egyházias) vonásait, az isteni autoritás e két komplementer megnyilatkozását termékeny feszültségben tartva egymással – írja Bagyinszki.2 Dulles autoritáskoncepciójának legfontosabb vonása, hogy különbséget tesz „elsődleges (isteni) autoritás” és a „másodlagos (egyházi) autoritások” között, amelyek „konvergenciája” a hiteles egyházi tekintélystruktúrában természetes módon valósulhat meg. Az elsődleges isteni autoritás teológiai felfogása azt jelenti, hogy Krisztus minden teremtett autoritás ősforrása, amely megelőzi az egyházi tekintélystruktúrát.3

Digitális vallás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 957 4

2020 tavaszán bejárta a világsajtót a kép, amelyen Ferenc pápa egyedül, magányosan mondja el az üres Szent Péter-bazilikában nagyszombati szentbeszédét. Korábban soha nem volt még arra példa az egyházak történetében, hogy a legnagyobb ünnepeket, tavasszal a húsvétot, a szédert és a ramadánt, télen pedig a karácsonyt, illetve a hanukát ne közösségben ünnepelték volna a hívek. 2020-ban a vallásos emberek, családok a média segítségével követhették a szertartásokat.

Természetesen a koronavírus-járvány előtti időszakban is számos vallási felület létezett a világ­hálón, applikációk sokasága szolgálta a hívek igényeit, sok-sok egyházi közösségnek volt online felülete a digitális térben. De a járvány felgyorsította és jóval intenzívebbé tette a digitális "átállást".

Bár a vallás és a média egymásra hatásáról számos tanulmány és néhány kötet is született már magyar nyelven, a hálózati kommunikáció vonatkozásában átfogó munka még nem jelent meg. A kötet arra vállalkozik, hogy hiánypótló legyen ezen a területen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/andok-digitalis-vallas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave