Andok Mónika

Digitális vallás

Az új információs technológiák hatása a vallásokra, vallási közösségekre Magyarországon


Vallási közösségek digitális megosztottsága

Az elmúlt huszonöt évben a digitális megosztottság fogalma többértelművé vált. A 90-es évek technológiai optimista elképzelései a digitális hozzáférésben a társadalmi mobilizáció és felzárkózás automatikus lehetőségét látták. Úgy vélték, hogy a hálózat lehetőségeit kihasználva gyorsabb felzárkóztatás érhető el a hátrányos társadalmi helyzetben lévők esetében. Később azonban a kutatások feltárták, hogy pusztán a technológiai hozzáférés nem elég a felzárkózáshoz, sőt esetenként épp ellenkező hatást értek el vele. A 2000-es évek után változás következett be a vizsgálati fókuszban, amelyről Molnár így ír: „A digitális megosztottság fogalma már a »hogyanra« reflektál a »miértek« helyett. A terminológia az IKT eszközök hozzáférésén túl ma már magába foglalja az azok használatához szükséges készségeket, képességeket is.”1 Az idézett tanulmányban Molnár háromszintű megközelítést javasol a digitális megosztottság hatékonyabb feltérképezésére és megértésére.

Digitális vallás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 957 4

2020 tavaszán bejárta a világsajtót a kép, amelyen Ferenc pápa egyedül, magányosan mondja el az üres Szent Péter-bazilikában nagyszombati szentbeszédét. Korábban soha nem volt még arra példa az egyházak történetében, hogy a legnagyobb ünnepeket, tavasszal a húsvétot, a szédert és a ramadánt, télen pedig a karácsonyt, illetve a hanukát ne közösségben ünnepelték volna a hívek. 2020-ban a vallásos emberek, családok a média segítségével követhették a szertartásokat.

Természetesen a koronavírus-járvány előtti időszakban is számos vallási felület létezett a világ­hálón, applikációk sokasága szolgálta a hívek igényeit, sok-sok egyházi közösségnek volt online felülete a digitális térben. De a járvány felgyorsította és jóval intenzívebbé tette a digitális "átállást".

Bár a vallás és a média egymásra hatásáról számos tanulmány és néhány kötet is született már magyar nyelven, a hálózati kommunikáció vonatkozásában átfogó munka még nem jelent meg. A kötet arra vállalkozik, hogy hiánypótló legyen ezen a területen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/andok-digitalis-vallas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave