Andok Mónika

Digitális vallás

Az új információs technológiák hatása a vallásokra, vallási közösségekre Magyarországon


Digitális használati különbségek

A digitális megosztottság második szintje arra helyezi a hangsúlyt, hogy milyen eltérő célokra használják az emberek a hálózatot. Az eltérő célok között lehet információszerzés, szórakozás, munka, kapcsolattartás a barátokkal, a családdal, szakmai fejlődés, önkifejezés, menekülés a mindennapokból, és még sorolhatnánk. A vallásos felhasználók esetében beszélhetünk még valláshoz kapcsolódó információkeresésről, vallással kapcsolatos szórakozásról, adományozásról, a közösség életébe való bevonódásról. Emellett használhatják még az internetet a vallási meggyőződés elmélyítésére, megerősítésére vagy megosztására, illetve személyes hitbéli fejlődésre is. A vallási közösség tagjai kihasználhatják a digitális platformok olyan lehetőségeit, amelyek közös imához, meditációhoz, böjthöz adnak támogatást, de részt vehetnek online istentiszteleten vagy vallási szertartáson, gyónhatnak is ennek segítségével, vagy virtuális zarándoklaton vehetnek részt. Hozzá kell azonban tennünk, hogy a digitális technológia megváltoztatja, hogy mit jelent a közös ima, hogy nem kell közös fizikai térben lenni hozzá.1 Míg a klasszikus zarándoklatok esetében a hívek távoli helyekre utaztak a vallásos élményért, vallási identitásuk elmélyítéséért, most a technológia az otthonukba viszi a zarándoklatot.2

Digitális vallás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 957 4

2020 tavaszán bejárta a világsajtót a kép, amelyen Ferenc pápa egyedül, magányosan mondja el az üres Szent Péter-bazilikában nagyszombati szentbeszédét. Korábban soha nem volt még arra példa az egyházak történetében, hogy a legnagyobb ünnepeket, tavasszal a húsvétot, a szédert és a ramadánt, télen pedig a karácsonyt, illetve a hanukát ne közösségben ünnepelték volna a hívek. 2020-ban a vallásos emberek, családok a média segítségével követhették a szertartásokat.

Természetesen a koronavírus-járvány előtti időszakban is számos vallási felület létezett a világ­hálón, applikációk sokasága szolgálta a hívek igényeit, sok-sok egyházi közösségnek volt online felülete a digitális térben. De a járvány felgyorsította és jóval intenzívebbé tette a digitális "átállást".

Bár a vallás és a média egymásra hatásáról számos tanulmány és néhány kötet is született már magyar nyelven, a hálózati kommunikáció vonatkozásában átfogó munka még nem jelent meg. A kötet arra vállalkozik, hogy hiánypótló legyen ezen a területen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/andok-digitalis-vallas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave