Andok Mónika

Digitális vallás

Az új információs technológiák hatása a vallásokra, vallási közösségekre Magyarországon


Digitálisan közvetített tartalmak

A járvány miatt kihirdetett vészhelyzetben a hívek nem látogathatták az egyházi intézményeket, templomokat, imaházakat vagy közösségi tereket. A találkozás, a bekapcsolódás felülete a digitális hálózati média lett. A vallásos hitbeli meggyőződés megtapasztalásának és a vallási gyakorlatoknak új módjai jelentek meg a digitális környezetben. De ehhez arra is szükség volt, hogy a médiahasználók nyilvánossá tegyék, megmutassák ezen gyakorlatokat.1 Ebben az alfejezetben azt járjuk körül, hogy a különböző egyházak, illetve vallási csoportok milyen típusú tartalmakat közvetítettek, illetve milyen online közösségi találkozási lehetőségeket biztosítottak követőik számára. Érdemes különbséget tenni az eseményalapú és a közösségalapú közvetítések között, az előbbihez a miséket, imaórákat, szentségimádásokat stb. sorolva, míg a másikhoz a közösségek nem liturgikus jellegű csoportos beszélgetéseit. Természetesen nem lehet éles különbséget tenni a kettő között, inkább azt mondhatjuk, hogy az egyik típusban az esemény, a másikban a közösség dominanciája fontosabb. Kétségtelen, hogy a vallási közösséghez tartozás egyik fontos eleme a közös liturgia. De a digitális közösség építéséhez meg kell teremteni a technológiai és a felhasználói környezetet, mert különben olyan közösségek jönnek létre, amelyek sokkal diffúzabbak lesznek, mint offline megfelelőik.

Digitális vallás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 957 4

2020 tavaszán bejárta a világsajtót a kép, amelyen Ferenc pápa egyedül, magányosan mondja el az üres Szent Péter-bazilikában nagyszombati szentbeszédét. Korábban soha nem volt még arra példa az egyházak történetében, hogy a legnagyobb ünnepeket, tavasszal a húsvétot, a szédert és a ramadánt, télen pedig a karácsonyt, illetve a hanukát ne közösségben ünnepelték volna a hívek. 2020-ban a vallásos emberek, családok a média segítségével követhették a szertartásokat.

Természetesen a koronavírus-járvány előtti időszakban is számos vallási felület létezett a világ­hálón, applikációk sokasága szolgálta a hívek igényeit, sok-sok egyházi közösségnek volt online felülete a digitális térben. De a járvány felgyorsította és jóval intenzívebbé tette a digitális "átállást".

Bár a vallás és a média egymásra hatásáról számos tanulmány és néhány kötet is született már magyar nyelven, a hálózati kommunikáció vonatkozásában átfogó munka még nem jelent meg. A kötet arra vállalkozik, hogy hiánypótló legyen ezen a területen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/andok-digitalis-vallas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave