Andok Mónika

Digitális vallás

Az új információs technológiák hatása a vallásokra, vallási közösségekre Magyarországon


Média és vallás kapcsolatának kutatástörténeti áttekintése

Az elmúlt három évtizedben egyre élénkebb tudományos érdeklődés övezte a média és vallás, a média és internet kapcsolatát úgy a nyugati világban, mint az egykori közép- és kelet-európai blokk országaiban.1 Számos kutatócsoport alakult, új folyóiratok jelentek meg. A nemzetközi szakirodalomból több olyan monográfiát is tudunk említeni, amelyek körüljárják, hogy az egyes egyházak miként éltek történetük során az adott korszak mediális lehetőségeivel, miként használták vallási nevelési, missziós vagy pasztorális célokra a könyvnyomtatást, a laterna magicát, a mozit, a rádiót vagy akár az internetet. Ezen írások között találunk leíró-elemző, de kritikai hangú munkákat is. A német irodalomtörténész, Friedrich Kittler a jezsuiták médiahasználati gyakorlatát elemzi, hogy milyen funkciót töltött be például a laterna magica vallási célú használata az ellenreformáció folyamatában. Peter Horsfield a kereszténység két évezredes történetét tekinti át a médiával való kapcsolata alapján, míg a többiek egy-egy kiemelt média- vagy egyháztörténeti pillanathoz kapcsolódóan végeztek feltáró munkát.2 A média és vallás kutatástörténetének áttekintésekor jelen fejezet csak az elektronikus médiumok, a klasszikus tömegkommunikációs médiumok közül a mozi, a rádió, a televízió s végezetül az internet területére tér ki. Ezeket történeti irányból veszi sorra mintegy száz évet felölelve.

Digitális vallás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 957 4

2020 tavaszán bejárta a világsajtót a kép, amelyen Ferenc pápa egyedül, magányosan mondja el az üres Szent Péter-bazilikában nagyszombati szentbeszédét. Korábban soha nem volt még arra példa az egyházak történetében, hogy a legnagyobb ünnepeket, tavasszal a húsvétot, a szédert és a ramadánt, télen pedig a karácsonyt, illetve a hanukát ne közösségben ünnepelték volna a hívek. 2020-ban a vallásos emberek, családok a média segítségével követhették a szertartásokat.

Természetesen a koronavírus-járvány előtti időszakban is számos vallási felület létezett a világ­hálón, applikációk sokasága szolgálta a hívek igényeit, sok-sok egyházi közösségnek volt online felülete a digitális térben. De a járvány felgyorsította és jóval intenzívebbé tette a digitális "átállást".

Bár a vallás és a média egymásra hatásáról számos tanulmány és néhány kötet is született már magyar nyelven, a hálózati kommunikáció vonatkozásában átfogó munka még nem jelent meg. A kötet arra vállalkozik, hogy hiánypótló legyen ezen a területen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/andok-digitalis-vallas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave