Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


Az egyes és az általános lehetetlen viszonya

Előző fejezetünkben annak néhány fontos elemét vizsgáltunk, amit Paul de Man a retorika episztemológiájának nevezett, és amelynek összetettségéről azt gondolta, hogy alaposabb és pontosabb ismeretekhez juttat bennünket, mint az azonosságot ambicionáló grammatikai episztemológia. Pontosan tudható azonban, hogy nincs ártatlan vagy önmagában vett tiszta episztemológia: minden megismerés egyben valóságformálás is. Ahogyan John Austin nyelvész és filozófus is mondta, még a ténymegállapító mondataink is cselekvések. Áll ez Paul de Man retorikájára is, amely ráadásul radikális valóságlátást ambicionál. Kérdésünk ezért az, hogy vajon miféle történeti-társadalmi valóság létezését jelzi ez az ismerettan, ennek milyen alapvonásai sejlenek fel De Man írásaiban. Utaltam már erre Fogarasi György gondolatainak idézésekor, aki a szövegek referenciális funkciója kapcsán olyan kategóriákra hívta fel a figyelmet, mint „szöveggép”, „formális materializmus” vagy „anyag nélküli anyagiság”.1 És Bókay Antal megjegyzése is helyénvalónak tűnik itt: Paul de Man elemzéseiben „a lét nyelvi formájának retorikus változásit követi”.2 A kérdés az, hogy vajon mi ez a létezési mód.

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave