Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


4. A politikai cselekvés metaforikus jellege

A politikai beszéd célra orientált, a beszélő szándéka nem az, hogy magyarázzon egy adott állapotot, hanem az, hogy változást idézzen elő benne. A változtató cselekvés struktúrája pedig megfelel a metafora struktúrájának: a konkrétumtól halad az elvont, az ismertebbtől az ismeretlen felé a közöttük lévő hasonlóságok alapján. A metaforológia a trópus kreatív jellegét szokta kiemelni, de ha a metaforikus képet „megmozdítjuk”, és az idő alapján tagoljuk, akkor a jelen és a jövő metaforikus viszonya áll előttünk. A jövő a jelenhez képest mindig absztrakt és távoli, így hozzá a jelen metaforái alapján közelítünk. A metaforikus út a teremtés és a jövő dimenziójába viszi utasait, mert a cél absztraktumát metaforikus analógiák révén konkretizáljuk. A tárgyi és szellemi valóság létrehozása metaforikus logikák útján történik, nem pedig az okok és a feltételek analitikus számbavételével vagy haszonelvű kalkulációval. Ez technicista utópia, és az ilyen elven felépülő szervezetek világkép-generáló törekvése. A valóságos társadalmi tettek következményeiről – mert a jelen metaforái alapján születnek meg – kevés biztosat lehet tudni.

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave