Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


A retorika mint megismerési mód és az analógia

A retorikát sokan csak a rábeszélés eszközének tekintik, amely nem az eredményes megismerés, hanem a hatásos cselekvés eszköze. Carl Schmitt azonban a Politikai teológiában kifejezetten tudásszerzési lehetőségként tekint a retorikára, pontosabban egyik alakzatát, az analógiát megismerési módnak tekinti. A retorika leszűkítése a hatáselérésre azonban nem véletlen. A klasszikus retorikának több olyan eleme is van, amely a már kész ismeret másokkal való elfogadtatását szolgálja, ilyenek a stilisztika szintaktikai eszközei és a beszédszerkesztési eljárások. Hosszú ideje jelen van azonban a tudományban az a felfogás, amely a retorikát nemcsak a kész tudás ornamentikus eszközéneknek és hatásra törekvő közlésmódjának tekinti, hanem megismerési módnak is, amely a science leírómagyarázó eljárásán túl a tudásszerzés további lehetőségeit hordozza.

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave