Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


Meggyőzés és együttműködés

Arisztotelész retorikatanának kiinduló problémája az, hogy vajon mit jelent meggyőzőnek, azaz hitelesnek, elfogadhatónak lenni. Ugyanis „bizonyos fokig mindenki megpróbál kijelentéseket bírálni és indokolni”,1 másként mondva, gondolatainkat, érzéseinket és akaratunkat mások számára elfogadható módon kifejezni, ami azt is jelenti, hogy a retorikai praxis, mai kifejezéssel szólva, nem más, mint a társadalmi együttműködés gyakorlata, mégpedig a beszéd oldaláról tekintve. Az elfogadható és meggyőző avagy a nem elfogadható és a nem meggyőző beszéd sokkal több annál, mint hogy valaki hihetően vagy nem hihetően mond valamit valakinek. Itt ugyanis arról van szó, hogy ha az illető hihetően, sőt ösztönzően mondja, amit mond, akkor számítani lehet arra, hogy a címzett és hallgató saját további tetteit a „rétortól” hallott nyílt vagy rejtett intencióhoz igazítja. Nem reflexszerűen tesz valamit ennek hatására, és nem is „kimerítő” okozatisággal halad a szónok által javasolt irányba. A beszéd hatása és következménye nem ilyen direkt természetű, hiszen érző-gondolkodó, értelmező és döntőképes egyénen áthaladva fejti ki a hatást, ugyanis mind a nem derék, mind „a derék ember jellemzője, hogy szabad elhatározásból cselekszik”.2

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave