Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


Az interaktív cselekvés természete

Arisztotelész Retorikája nem a szónok kinyilatkoztatásaival foglalkozik, mondhatni, nem a szónok monológjaival, sikeres beszédével. Ezt azért is fontos kiemelni, mert a korabeli retorikák megrekedtek ezen a szinten. Vizsgálták a szónok fellépését, beszédének felépítését, az általa használt szóképeket és stilisztikai eszközöket, a meggyőzéshez használt fogásokat, a különböző szónoki beszédműfajokat.1 Vagyis mindazokat a retorikai vonásokat, amelyek egy meggyőzési szándékkal és fontos kérdésekben megszólaló egyént jellemezhetnek. Természetesen tudtak ezek a retorikák a hallgatóságról, de csak olyan módon vették számításba ezt a „közeget”, hogy elfogadja vagy nem a szónok állításait. Vagyis a szónokon túl mindenki más passzív befogadó volt, a szónoki beszéd élő díszlete vagy közönsége, amelynek tetszik vagy nem tetszik az „egyszemélyes előadás”, tapsol vagy nem tapsol, meghallgatja vagy otthagyja a szónokot, netalán megdobálja mindenféle „zöldségekkel”, esetleg követi az útmutatásait. Aktivitása, ha ez egyáltalán annak nevezhető, a szónok szavaira való hallgatag reagálás. Egy biztos: ezekben a retorikatanokban a közönség tagjai nem szólalnak meg.

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave