Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


Mit tegyünk: megbeszélések és döntések

A tanácsadó beszéd retorikája a hogyan döntsünk, a mit tegyünk kérdésre igyekszik választ találni. Jó lenne azonban, ha a „tanácsadó” és a „tanácsadás” szó jelentése nem vinné félre az értelmezésünket. Ezeknek a szavaknak a mai jelentése ugyanis egy speciális helyzethez kötődik. Nevezetesen: van valamilyen területen működő egyszemélyes vagy testületi hatalmi centrum, amelyben olyan személyeknek kell döntéseket hozni, akik vagy amelyek nem képesek teljes terjedelmében, alaposan és hatásaiban átlátni azt a területet, amelyre vonatkozóan meghozzák a döntéseiket. A tanácsadó az a személy, aki maga ugyan nem hoz döntést, de a döntéshozóknál jobban ismeri vagy „érzékeli” az adott területet, ezért jó tanácsokkal tud szolgálni a lamentáló döntéshozóknak arra nézve, hogy mit érdemes támogatni vagy mit kell elkerülni, vagyis hogy miről kell egyáltalán dönteni, és ezzel kapcsolatban milyen döntést tanácsos meghozni. A Retorika tanácsadói beszédfajtája ismeri, sőt elemzi ezt a helyzetet, nevezetesen azt, amit politikai-hatalmi döntési szituációnak nevezhetünk, de ennél sokkal szélesebb összefüggésben veti fel a problémát: a cselekvés és a beszéd általános összefüggésében, és ennek részeként tárgyalja a hatalmi centrum döntéseihez kapcsolódó politikai tanácsadást.

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave