Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


A tettek modellje és a cselekvő személye

Cicero retorikaelméleti munkái, túl a sikeres együttműködés módjain, az emberi cselekedetek összetett és általános valóságát is leírják, mégpedig a törvényszéki beszéd kapcsán, amit a tettek modelljének tekint. Ennek lényegi vonásai a következők. Az emberek írott jogi és íratlan erkölcsi szabályok szerint élik az életüket, amely szabályokat egyesek vélhetően megsértenek. Ezt mások bepanaszolják az ügyet eldöntő „hivatal” előtt, ahol az érintettek jelenlétében és lefektetett eljárások szerint próbálják megítélni, hogy pontosan mi történt, és ezt miként kell értékelni, majd az ügyben érvényes döntést hoznak. Az eljárás középpontjában nyilvánvalóan a tettek megítélése áll, mégpedig a maga egyediségében, azaz egy konkrét ember konkrét cselekedete, amiből nem hagyható ki a cselekvő személye, és feltétlen figyelembeveendők a cselekvés körülményei is. Ez a modell abban különbözik modern kori cselekvésfelfogásoktól, hogy nem néhány lényesnek vélt absztrakt vonás alapján próbál minden tettet megragadni, hanem a szituációhoz kötött konkrét cselekedetet próbálja a lehető legteljesebben leírni.

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave