Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


A tettek mint kérdések és válaszok

De vajon miként értékelik mások a cselekedeteinket, avagy mi magunk hogyan viszonyulunk mások tetteihez? – teszi fel a kérdést Cicero. Ugyanis nemcsak maga a cselekvés végrehajtója gondol és tesz valamit akkor, amikor éppen valamit megtesz, hanem azok is, akiket a dolog közvetve vagy közvetlenül érint. Ez rájuk is tartozik, ezért ha a társadalmi cselekedetet valóban társadalmi, azaz interaktív cselekvésnek véljük, nem pedig egy szinguláris tett generalizálásának, akkor a tettnek része mások reagálása és megítélése, akár számol ezzel a tett végrehajtója, akár nem. Nem kevésbé az, hogy maga a cselekvő mit gondol és mond saját tetteiről, különös tekintettel mások megítélésére. Cicero a costitutiók vagy státusok elemzése kapcsán vizsgálja meg a problémát.

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave