Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


A stílus a társadalom

Cicero, más retorikatanok szerzőihez hasonlóan, ír a megnyerő és hatásos verbális megnyilatkozás sajátosságairól és szabályairól. Ilyen például a szóalakzat,1 a szavak általános természete és javasolt használata,2 vagy a prózaritmus.3 Ezek az elemzések ma a stilisztika és a grammatika tárgyköréhez tartoznak, ezért látszólag kevés közük van a társadalomtanokhoz. Két szemléleti elve azonban mégis ide köti őket. Az egyik az a szónoki magatartás, amely feladatának tekinti a közönséghez való „szépen szólást”, azaz a beszédben rejlő lehetőségek minél teljesebb kihasználását. Ez a retorika mintaadó funkciója. A másik az a Cicero által többször hangsúlyozott vonás, hogy nemcsak tárgyhoz illően, tartalmilag kell a szónoknak megfelelően szólnia, hanem a jó gondolatot jól is kell előadni. „Mert ha éppoly kedves, mégoly nemes is a gondolat, ha csiszolatlan szavakkal adod elő, sérti a fület; ennek ítélete pedig fölöttébb szigorú.”4 Ez a retorika formaadó funkciója, amely viszont minden emberi megnyilatkozás elemi ténye, ennyiben messze túlmutat a beszédeken; a meg nem formált élet nem élet, és a meg nem formált társadalom egyszerűen nem létezik. Az emberek ugyanis nemcsak a beszédeiket formálják meg, hanem a dolgaikat és az életüket is, méghozzá az odapasszoló beszéddel együtt.

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave