Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


Leleményesség és társadalmi valóság

Arisztotelész és Cicero mellett, akiket retorikusként is egyértelműen számontart az európai tudományosság, van még legalább egy – könyvünk szempontjából mindenképpen – fontos retorikai hagyomány, ám művelőinek nincs olyan szerencséjük a kései utódokkal, mint a görög és a hellenisztikus gondolkodónak. Ők az itáliai humanizmus és a reneszánsz tudósai, írói-költői, akikről többnyire csak azt tudjuk, hogy „európai műveltségünk fontos forrásai”, de hogy mi is lenne ez, arról már kevesebb szó esik. Jóllehet nem kevésbé jelentős az általuk kidolgozott retorikatani tradíció, mint az, amit az antikvitás ránk hagyományozott. Különösképpen így van ez a bennünket érintő és érdeklő témák esetében, hiszen ezeket az elődeinket elsősorban az emberi világ természete érdekelte, s a társadalmi valóságot nem a res (a téma, az ügy, a dolog) és a verba (szó, a kifejezés), avagy – ahogyan gyakran mondjuk – szavak és a dolgok radikális szétválasztása révén tartották jól megragadhatónak és pontosan leírhatónak, hanem éppen fordítva gondolkodtak. Ezek összetartozását és differenciált egységét keresték, ahogy Arisztotelész és Cicero is, vagy más korabeli szerzők. S ennek során óhatatlanul kerültek a retorika és a „cselekvő költészet” közelébe; talán éppen ezért feledkezett meg róluk a modern európai tudat, amely a pozitív tudás, a feltétlen objektivitás és a tiszta ráció szellemében, a „ténytudományok” és a „szövegtudományok” kettősségében, az objektum és a szubjektum, a szavak és a dolgok radikális elválasztásában gondolta el saját magát és az emberiség jövőjét.

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave