Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


Leonardo Bruni: Kontextus, egyediség, lelemény

Leonardo Bruni (1370–1444) politikus, író és történetíró volt. Sokan őt tartják az első modern történésznek, s ő volt az is, aki elsőként kezdte használni a studia humanitatis (humanista tudományok) kifejezést az emberi tevékenységek és teljesítmények vizsgálata értelmében, ami nyilvánvalóan eltér a teológia és a metafizika tárgyától. Humanista tudósként sokat foglalkozott a görög történeti munkák és filozófiai szövegek latinra fordításával, lefordította például Arisztotelész Politika és Nikomakhoszi etika című munkáit.

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave