Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


Giovanni Pico: A tartalom mint érzelem

Mint Grassi írja, az itáliai humanizmusban és a reneszánszban újból és újból felmerült a logos és a pathos, az értelem és az érzelem, a logikus gondolkodás és a szenvedély kettősségének kérdése, és megújuló kísérletek történtek a dualizmus felszámolására. Erről szól Giovanni Pico della Mirandola (1463–1494) filozófus De genere dicendi philosopharum című munkája, ami valójában egy terjedelmes levél, amelyet Pico Hermolao Barbarónak írt 1485. június 3-i keltezéssel. Barbaro ugyanis – Picónak írt egyik levélben – kritizálta a skolasztikus filozófusokat absztrakt stílusuk miatt, ezzel együtt védelmébe vette az irodalmi formákat, az érzelmi beszédet. Pico viszont vele szemben inkább rest, vagyis a tartalmat igyekezett védeni. Ezért is tartja számon a filológia Picót úgy, mint aki nem híve retorikának. Grassi azonban úgy véli, ez nem pontosan felel meg Pico ténylegesen kifejtett nézetének. Azt írja: „meg vagyok győződve arról, hogy Pico ezen írása azért olyan jelentős, mert teoretikus szempontból egyértelműen eljutott a »res« és a »verba« egységéhez, és feltárta a racionális filozófia, valamint az elvi filozófiai belátások közötti különbséget.”1

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave