Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


A történelem és társadalom retorikája

Vico igazán jelentős lépése az volt, amikor a verum-factum elvet a történelemre és a társadalomra alkalmazta. Ezzel egyrészt kimondta azt, ahogy az emberek saját valóságukat maguk teremtik meg, másrészt ezt a teremtést a verum-factum elve szerint teszik, azaz a szó és tett összetartozása révén, hiszen az emberek maguknak nemcsak elképzelt, hanem valóságos világot is tudnak teremteni, ami tudásformák realizálása is. Háromszáz év távlatából talán mondhatjuk: ennek a két elvnek a megfogalmazása a modern társadalomtudományok megszületését jelzi. Mármint annak a társadalomtudománynak a megszületését, amely a társadalmat saját természetével adekvát módon, ennek megfelelő tudományos eszközökkel igyekszik megismerni és leírni.

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave