Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


Olvasási és értelmezési mód

Könyvem fejezeteinek középpontjában egy-egy tudós szerző áll, olykor egy szerző munkássága két vagy három fejezetnek is a témája. Az Első kötetben, amely retorikával foglalkozik, a következők: Arisztotelész, Cicero, Dante és az itáliai humanisták, Giambattista Vico, Friedrich Nietzsche, továbbá 20. századi retorikusok; Ernesto Grassi, Chaïm Perelman, Kenneth Burke, Henry Johnstone, Paul Ricœur és Paul de Man. A Második kötetben egyrészt a 20. századi nyelvészet három nagy paradigmájának képviselői állnak: Ferdinand de Saussure, Noam Chomsky, John Austin, John Searle, Petőfi S. János, Robert de Beaugrande és Wolfgang Dressler. Másrészt a nyelvészeti eredményekre közvetlenül támaszkodó társadalomtudósok munkássága: Claude Lévi-Strauss, Jürgen Habermas, Paul Ricœur, Clifford Geertz, Teun van A. Dijk, Ernesto Laclau. A Harmadik kötetben pedig a következő irodalmárok munkáit vizsgálom: Roman Jakobson, Roland Barthes, Jacques Derrida, Hans-Robert Jauss, Wolfgang Iser, Eric Donald Hirsch, Stanly Fish, Lukács György, Lucien Goldmann, Theodor Adorno, Raymond Williams, Alan Sinfield, Friedrich Kittler, Hans Ulrich Gumbrecht és Jerome McGann. Az Első és a Harmadik kötethez korolláriumokat csatoltam, amelyek státusára még visszatérek.

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave