Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


Trópusok és alakzatok

Nietzsche rövid Retorikájában a trópusok állnak a középpontban, ám nem újabb osztályozással és rendszeralkotással kísérletezik, hanem néhány alakzat „megismerő és cselekvő” természete érdekli. Az előző pontban jelzett probléma vizsgálatában is, mint láthattuk, a metonímia igencsak fontos szerepet töltött be. A nietzschei Retorika „egy pragmatikus megközelítésből indul ki, amely a retorikát mint trópusok rendszerét, elkülöníti a retorikától mint olyasmitől, ami a meggyőzés képességével kapcsolatos”. De a trópusok vizsgálatában nem ezek stilisztikai értéke és az ékesszólásban játszott szerepük érdekli, hanem Nietzsche „a trópusok összetett és filozófiai kihívást jelentő episztemológiájára összpontosít”.1

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave