Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


A cselekvés retorikája

Elhagyva a Nietzsche Retorikájának szövegét, a következőkben azt vizsgáljuk meg, alapvetően A morál genealógiája és A hatalom akarása alapján, hogy mit jelent Nietzschénél a retorikai-nyelvi cselevés. A morál genealógiája kapcsán Paul de Man arra figyelmezteti az olvasót, hogy senki ne várjon tárgyilagos elemzést a könyvtől, hiszen ez nyíltan vitairat, amely a szerző szándéka szerint „vádolni és meggyőzni hivatott”.1 Ezzel együtt a könyv a megismerés és a cselekvés, a passzív és aktív nyelv viszonyának alapkérdéseit veti fel, ami De Man szerint csak retorikai szempontú megközelítéssel tehető világossá. A műben Nietzsche a nyelv aktív és reaktív, ábrázoló-leíró és cselekvő módozatait, illetve ezek viszonyát vizsgálja, s ezt a kettősséget olyan értékpárokhoz rendeli hozzá, amelyben az egyik alacsonyabb rendű (vagy éppen magasabb rendű) a másiknál. Pontosabban: az úr és szolga, arisztokrata és közember, kiválóság és közönségesség ellentéteihez. Ebből az olvasható ki, hogy Nietzsche szerint vannak olyan szerepek és magatartások, amelyekhez inkább a nyelvnek az aktív, másokhoz a passzív módja illik, illetve amelyekben ezek gyakorlódnak.

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave