Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


A retorika: technika vagy elmélet

Az antik gondolkodás és a humanista hagyomány örököseként s megújítójaként Grassi természetesen azt gondolja, hogy a retorikai praxisnak helye van az igaz tudást kifejező és hordozó instanciák között, mint ahogyan a praxist tanulmányozó retorikatannak is, amely a retorikai praxis társadalmat alakító természete okán egyben társadalomtudomány is. Vagyis nem egyszerűen csak filológia, azaz „szövegszeretet”, hanem a humán és társadalmi létezés vizsgálata. Természetesen nem arról van szó, hogy a retorikatan mint olyan eltűnt volna a modern korban, hanem arról, hogy a humanista korhoz képest megváltozott a státusa: a modern kori racionalizmusnak sikerült a retorikát „végérvényesen” a perifériára szorítania, ami nemcsak a retorika művelőinek vált az ártalmára, hanem a társadalom tudományos igényű megismerésnek is. A probléma ugyanis az, hogy a kirekesztő gesztussal a társadalom tanulmányozásának művelői beleszorultak egy olyan egyoldalú, absztrakt racionális gondolkodásmódba, ami negligálja a társadalom több alapvető vonását, mindenekelőtt az emberi értelmezés súlyos társadalmi jelenlétét és létalakító természetét. Ennek pedig a retorikai praxis az egyik legáltalánosabb formája nyilvános és interaktív természete, eleve konkrét és szituatív társadalmi jellege okán.

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave