Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


A kartéziánus felfogás kritikája

Perelman – Giambattista Vicóhoz és Ernesto Grassihoz hasonlóan – a fordulópontot Descartes fellépésében és az általa képviselt szemlélet térhódításában látja. Mint az Új retorika Bevezetésében olvashatjuk: „Ő volt az a filozófus, aki az észműködés jellegzetességének a magától értetődést tekintette, ennek következtében csak azt a bizonyítást tekintette racionális eljárásnak, amely teljesen világos és jól körülhatárolt fogalmakból indul ki, s apodiktikus [szükségszerű] bizonyítási eljárást alkalmazva a kiinduló axiómák evidenciáját kiterjesztette a levezetett megállapításokra is.”1 Amennyiben ugyanis egy tárgyról több állítás fogalmazódik meg, közülük mindig „csak egyetlenegy lehet igaz”. Mégpedig szükségszerűen igaz, „ezért is én – írta Descartes –, hamisnak tartottam mindent, ami csak valószínű”.2

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave