Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


A társadalmilag valóságos előállása

Az Új retorika szerint az érvelések premisszái s gyakran konklúziói olyan kategóriák, amelyeket a beszélő és közönsége kölcsönösen elfogad. Vagyis az emberek folyamatosan egyezségre jutnak arról, hogy mi a valóság, mi a tény, az adat, az objektív, az érték. Ezek, illetve az ezek által megnevezett dolgok, nem eleve vannak, hanem az emberek úgy gondolkodnak, beszélnek és cselekszenek, hogy ezek reálisan léteznek. S azért vannak, állítja az Új retorika, mert létezésüket illetően kölcsönös elfogadás és egyetértés jött létre. Vegyük észre, hogy ez a négy alapkategória (tény, adat, objektív, érték), fogalmi konstrukció, miközben sokan úgy tekintenek rájuk, mintha érzékelhető valóságokat neveznének meg, amelyek éppen adott konkrét létezése kétségbevonhatatlan volna.

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave