Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


A retorika mint társadalmi cselekvés

Kenneth Burke (1897–1993) a 20. századi retorikatan egyik meghatározó alakja, s egyben sokoldalú tudósegyéniség volt. Munkássága „kimondottan interdiszciplináris jellegű, hiszen a szociológiára, az antropológiára, a pszichoanalízisre, a filozófiára valamint a poétikára támaszkodik”.1 Ennek megfelelően tárgy- és eseményválasztása „nem tiszteli a diszciplínák határait, hiszen felölel filozófiai iskolákat, irodalmi műveket, politikai értekezéseket, merít a mindennapi élet, a rítusok és vallás, valamint a gazdaság és a külpolitika témáiból – hogy csak néhány elemzésére utaljunk”.2 Ezzel együtt Burke elsősorban retorikus. Az idézett szerzők szavai szerint: „Még ha elmélkedéseinek középpontjában egy irodalmi szöveg is áll, […] érdeklődése kifejezetten nem hermeneutikai jellegű, és nem is a new criticism-ben megszokott formális és tematikai elemek együttműködésével operál. Ehelyett a szöveg szimbolikus működésére és meggyőző erejére összpontosít. Két könyvének címében is előforduló »retorika« szó jelzi, hogy megközelítése alapvetően retorikai.”3 Ugyanez a helyzet módszerét illetően. „Bár Burke a maga módszerét »dramatizmusnak« nevezte, ami jelzi érdeklődését a nyelvnek az emberi tevékenységben és interakcióban elfoglalt helye iránt, széleskörű vizsgálódásainak minden lapján megnyilvánul a retorikus indíttatás.”4

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave