Oross Dániel

Demokratikus innovációk és a magyar pártok


A nemzeti konzultáció legitimációjának változása

Ebben az alfejezetben azt igyekeztem bemutatni, hogy a Fidesz 2005-ben, ellenzéki pártként, innovatív (bár a deliberatív demokrácia szempontjai felől vizsgálva számos hiányossággal bíró) részvételi gyakorlatot dolgozott ki, de miután 2010-ben hatalomra került, a konzultációk fokozatosan elvesztették tanácskozó jellegüket, különösen a bemeneti és átviteli legitimitás szempontjait illetően (16. táblázat). A 2011-es nemzeti konzultáció során a válaszadók Fidesz szavazói körében mutatkozó önkiválasztódása tovább növekedett, ami torzította az eredmények reprezentativitását, az eredmények megbízhatósága a folyamat átláthatóságának csökkenése és a nyilvános ellenőrzés hiánya miatt tovább csökkent, de a kimenti legitimitás szempontjából fontos, hogy az elsöprő többséget elnyert válaszok eredményeit többé-kevésbé pontosan beépítették az új alkotmányba. 2015-re a konzultációk teljes mértékben a támogatók mozgósításának stratégiai eszközévé váltak, teljesen eltűnt belőlük a tanácskozó dimenzió, és kizárólag a párt stratégiai céljait szolgálták.

Demokratikus innovációk és a magyar pártok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 975 8

A képviseleti demokrácia válságára adott válaszként világszerte számos részvételi program és tanácskozási (deliberatív) fórum jött létre. A demokratikus innovációk kutatása olyan sikeresen megvalósított gyakorlatokra, módszerekre fókuszál, amelynek célja a demokratikus kormányzat és a politika struktúráinak, folyamatainak megváltoztatása azok javítása érdekében.

Jóllehet a demokratikus intézmények reformját célzó javaslatok különféle formákat öltenek a választási rendszer megváltoztatástól, a hatalom decentralizálásán át a közvetlen demokratikus eszközök fejlesztéséig, a politikai elit és az állampolgárok támogatásának mértéke kulcsfontosságú tényező annak megértésében, hogy egyes reformkísérletek miért sikeresek, míg mások miért maradnak papíron. Ebből adódóan a magyar állampolgárok demokratikus innovációkról kialakult attitűdjei mellett könyvemben magyar politikusok véleményét is részletekbe menően ismertetem. A kötet célja annak bemutatása, miért döntenek a világ mind több pontján úgy megválasztott politikusok, hogy demokratikus innovációk bevezetésével beleszólást adnak az állampolgároknak egyes politikai folyamatok alakításába. A kötet a demokratikus innovációkról magyar nyelven rendelkezésre álló ismeretanyag bővítése érdekében mintegy négy év kutatómunkáját összegzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/oross-demokratikus-innovaciok-es-a-magyar-partok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave