Oross Dániel

Demokratikus innovációk és a magyar pártok


Összegzés: félig üres vagy félig tele?

A 2021-es magyarországi nyitott előválasztás egy sok szempontból különleges esetét adja az előválasztások egyre bővülő szakirodalmának. Az ellenzéki előválasztást életre hívó pártok egy olyan politikai rendszerben alkalmazták ezt az innovációt, amelyben egy több mint egy évtizede kormányon lévő domináns párt jelöltjeivel kívánták felvenni a versenyt. Az előválasztáson induló pártoknak egyszerre kellett megküzdeniük a kormánypártokhoz viszonyítva gyenge társadalmi beágyazottságukból, a választásokon való induláshoz rendelkezésükre álló erőforrásokból (például médiafelületek, gazdasági szereplőktől érkező támogatások stb.), valamint a számukra kedvezőtlen választási rendszerből adódó hátrányokkal, amihez a nyitott előválasztás intézménye kézenfekvő megoldást kínált. Azáltal, hogy a választók széles köre számára felkínálta az ellenzéki pártok országgyűlési képviselőjelöltjeinek és miniszterelnök-jelöltjének kiválasztásnak lehetőségét, egyfajta szelektív ösztönzés révén mobilizálta a választópolgárok széles rétegeit.

Demokratikus innovációk és a magyar pártok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 975 8

A képviseleti demokrácia válságára adott válaszként világszerte számos részvételi program és tanácskozási (deliberatív) fórum jött létre. A demokratikus innovációk kutatása olyan sikeresen megvalósított gyakorlatokra, módszerekre fókuszál, amelynek célja a demokratikus kormányzat és a politika struktúráinak, folyamatainak megváltoztatása azok javítása érdekében.

Jóllehet a demokratikus intézmények reformját célzó javaslatok különféle formákat öltenek a választási rendszer megváltoztatástól, a hatalom decentralizálásán át a közvetlen demokratikus eszközök fejlesztéséig, a politikai elit és az állampolgárok támogatásának mértéke kulcsfontosságú tényező annak megértésében, hogy egyes reformkísérletek miért sikeresek, míg mások miért maradnak papíron. Ebből adódóan a magyar állampolgárok demokratikus innovációkról kialakult attitűdjei mellett könyvemben magyar politikusok véleményét is részletekbe menően ismertetem. A kötet célja annak bemutatása, miért döntenek a világ mind több pontján úgy megválasztott politikusok, hogy demokratikus innovációk bevezetésével beleszólást adnak az állampolgároknak egyes politikai folyamatok alakításába. A kötet a demokratikus innovációkról magyar nyelven rendelkezésre álló ismeretanyag bővítése érdekében mintegy négy év kutatómunkáját összegzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/oross-demokratikus-innovaciok-es-a-magyar-partok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave