Oross Dániel

Demokratikus innovációk és a magyar pártok


Eredmények

A megkérdezettek véleménye a három népszavazás magyar demokráciára gyakorolt hatásáról nagyban eltér. A 14. ábra a válaszadók megoszlását mutatja be úgy, hogy a függőleges tengely az 1 (nagyon negatív) és 5 (nagyon pozitív) közötti értékeket ábrázolja. A 2016-os és a 2022-es népszavazáshoz viszonyítva többen látják a 2008-as népszavazást előnyösnek, ami a népszavazás romló megítélését tükrözi. A 2016-os népszavazás kapcsán a legtöbb válasz a nagyon negatív és a semleges álláspont közé került, vagyis sok megkérdezett úgy ítéli meg, hogy a népszavazás negatív hatással volt a magyar demokráciára, míg 2022-ben sok válaszadó szerint a népszavazás nagyon negatív hatással van a magyar demokráciára, a válaszadók korlátozott százaléka látja pozitív hatást a népszavazásnak. A három népszavazás hatásával kapcsolatos vélemények közötti különbségeket a korrelációs együtthatók értékei is tükrözik (mindegyik 0,01-es szinten statisztikailag szignifikáns): értéke 0,36 a 2008-as és 2016-os népszavazás között, 0,21 a 2008-as és a 2016-os népszavazás között, valamint 0,72 a 2016-os és 2022-es népszavazás között. A két legutóbbi népszavazás közötti magas korreláció nem meglepő, tekintettel arra, hogy a kormány hasonló retorikával közelítette meg a két témát (amint azt a népszavazásokat röviden bemutató korábbi rész ismertette).

Demokratikus innovációk és a magyar pártok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 975 8

A képviseleti demokrácia válságára adott válaszként világszerte számos részvételi program és tanácskozási (deliberatív) fórum jött létre. A demokratikus innovációk kutatása olyan sikeresen megvalósított gyakorlatokra, módszerekre fókuszál, amelynek célja a demokratikus kormányzat és a politika struktúráinak, folyamatainak megváltoztatása azok javítása érdekében.

Jóllehet a demokratikus intézmények reformját célzó javaslatok különféle formákat öltenek a választási rendszer megváltoztatástól, a hatalom decentralizálásán át a közvetlen demokratikus eszközök fejlesztéséig, a politikai elit és az állampolgárok támogatásának mértéke kulcsfontosságú tényező annak megértésében, hogy egyes reformkísérletek miért sikeresek, míg mások miért maradnak papíron. Ebből adódóan a magyar állampolgárok demokratikus innovációkról kialakult attitűdjei mellett könyvemben magyar politikusok véleményét is részletekbe menően ismertetem. A kötet célja annak bemutatása, miért döntenek a világ mind több pontján úgy megválasztott politikusok, hogy demokratikus innovációk bevezetésével beleszólást adnak az állampolgároknak egyes politikai folyamatok alakításába. A kötet a demokratikus innovációkról magyar nyelven rendelkezésre álló ismeretanyag bővítése érdekében mintegy négy év kutatómunkáját összegzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/oross-demokratikus-innovaciok-es-a-magyar-partok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave