Bocz Zsuzsanna

Szaknyelvoktatási műhelyek

Magyar mint idegen nyelv a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen


A módszertani konferenciák egyik előzménye

A tapasztalatcsere jegyzőkönyve (jgyk) A külföldi hallgatók magyar nyelvi oktatásának kérdései a műszaki felsőoktatási intézményekben címet viselte; dr. Gyenes Tamásné és Sebestyén András állították össze. A jegyzőkönyvből néhány, a témához szorosan kapcsolódó hozzászólást emelek ki. Az országos találkozóra 1972. január 18-án került sor a Budapesti Műszaki Egyetem rektori tanácstermében. Már a helyszín megválasztása is arra utal, hogy nemcsak a nyelvtanári oktatóközösség számára, hanem az egyetem vezetősége számára is kiemelt jelentőségű eseményről volt szó. Ezt a meghívott illusztris vendégek névsora is alátámasztja. Füves Ödön, a Nyelvi Intézet akkori igazgatójának elnökletével zajlott a tapasztalatcsere. Az elnökség két tagból állt: Lasztity Radomir rektorhelyettes és Kiss Miklósné, a Nyelvi Intézet Magyar Nyelvi Csoportjának vezető tanára alkotta. A meghívottak magyarországi műszaki felsőoktatási intézmények oktatói voltak, továbbá a Nemzetközi Előkészítő Intézet oktatói, a BME szaktanszékeinek képviseletében egy dékánhelyettes, a Nyelvi Intézet Magyar Nyelvi Csoportjának oktatói, sőt még az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Művelődésügyi Minisztérium is képviseltette magát.

Szaknyelvoktatási műhelyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 986 4

A könyv a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem – a korábbi Budapesti Műszaki Egyetem (BME) – példáján keresztül mutatja be annak a magyar felsőoktatás egészén átívelő, nagyszabású magyartanítási projektnek a megvalósulását, amelynek révén a 20. század derekától kezdődően nagyszámú külföldi hallgatóság érkezett hazánkba, és szerzett felsőfokú oklevelet különböző magyarországi egyetemeken – és tette mindezt magyar nyelven. Ez csak úgy valósulhatott meg, hogy a hazai intézmények megszervezték külföldi hallgatóik magyar nyelvi oktatását annak érdekében, hogy azok képesek legyenek az előadásokon jegyzetek készítésére, vizsgák letételére és végső soron az adott szakma magyar nyelven történő elsajátítására. A BME a Nyelvi Intézet megalapításával, annak részeként létrehozta a Magyar Nyelvi Csoportot, amelynek feladata a külföldi hallgatók magyar műszaki szaknyelvi felkészítése volt. Miből tanítottak, mit és hogyan tanítottak a „korai” MID-tanárok a BME-n a külföldieknek? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ a szerző, ugyanakkor kitér a születőfélben lévő alkalmazott nyelvészeti szakma MID-oktatási szempontjainak releváns körülményeire is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bocz-szaknyelvoktatasi-muhelyek-magyar-mint-idegen-nyelv-a-budapesti-muszaki-es-gazdasagtudomanyi-egyetemen//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave