G. Karácsony Gergely

Okoseszközök – Okos jog?

A mesterséges intelligencia szabályozási kérdései


A mesterséges intelligencia kutatásának története

Ahogy az emberi intelligencia rendkívül összetett jelenség, úgy a mesterséges intelligencia is felettébb sokrétű, így számos más tudományágban megtaláljuk a gyökereit és egyes előképeit. Ezek rövid felvillantásával az a célunk, hogy megmutassuk az olvasónak, a mesterséges intelligencia koncepciója egyáltalán nem új keletű, és – bár az alkalmas eszközt az adta az emberiség kezébe – nem a számítástechnika megjelenéséhez köthető jelenség. A tudománytörténeti áttekintésből látjuk majd azt is, hogy a mesterséges intelligencia kutatása, módszertanának fejlesztése nem korlátozódik a reáltudományok terrénumára, hanem a bölcsészettudománytól a biológiai, pszichológiai, közgazdaságtani és természetesen informatikai és matematikai területek eredményeiből szőtték azt a rendkívül színes szövetet, amelyet ma mesterséges intelligenciának nevezhetünk. A mesterséges intelligencia fejlesztésében ma egyaránt helyet kapnak nyelvészek, statisztikusok és orvostudományi kutatók is. Nem mondhatjuk tehát azt, hogy a jogtudomány ne vonhatná vizsgálódási körébe ezt a területet, hiszen a mesterséges intelligenciát alkalmazó megoldások fejlesztése mellett annak társadalomra gyakorolt hatásáról, különösen pedig a jogalkotóval szemben támasztott szabályozási igényéről nem lehet megfeledkezni. Az alábbi rövid áttekintés álljon itt azért, hogy az olvasó lássa azt a fejlődési ívet, amely elvezetett a mesterséges intelligencia problémájának tudományos vizsgálatához, kutatásához, megalkotásához és a napjainkban látható fejlettséghez. A tudománytörténeti bevezetőben igyekszünk megmagyarázni néhány olyan társtudományi alapfogalmat is, amelyek a mesterséges intelligencia működésének későbbi bemutatása során felmerülnek, és amelyek ismerete a felvázolt problémák megértéséhez nélkülözhetetlen.

Okoseszközök – Okos jog?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 952 9

A mesterséges intelligencia korunk nagy vívmánya, olyan technológia, amely átformálja a mindennapjainkat. Egy ilyen felforgató technológia a jogalkotót is nehéz feladat elé állítja: szükséges­-e beavatkoznia az esetleges káros hatások elkerülése érdekében, igényel-­e új szabályozást a műszaki fejlődés új lépcsője?

A szerző azt a nehéz feladatot vállalta fel, hogy a mesterséges intelligencia, illetve az ezen alapuló automatizált döntéshozatal és a gépi tanulás technológiai jellegzetességeire alapozva járja körül a lehetséges problémákat és a szabályozás szóba jöhető útjait. Ebben a kérdésben ugyanis nem lehet a műszaki megoldások jellegzetességei, működési elvük és korlátaik ismerete nélkül megalapozott véleményt alkotni.

Ajánljuk ezt a könyvet a jelen és a jövő jogalkotói, szabályozó hatóságai és a technológia iránt érdeklődő minden jogász szakember számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/karacsony-okoseszkozok-okos-jog-a-mesterseges-intelligencia-szabalyozasi-kerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave