G. Karácsony Gergely

Okoseszközök – Okos jog?

A mesterséges intelligencia szabályozási kérdései


Az ágens fogalma

Ágensnek nevezünk valamit, ami képes érzékelni a környezetét az érzékelőin (szenzorok) keresztül, és amely hatást tud gyakorolni a környezetére valamilyen módon. Ha az emberre vetítjük ezeket a fogalmakat, akkor a szenzoroknak a szem, a fül, az orr vagy a tapintást szolgáló bőrfelület nevezhető, míg az ágens a keze, lába, hangszálai stb. útján tud hatást kifejteni a környezetére. Egy robot ágens szenzorai lehetnek kamerák, lézeres vagy radaros letapogató eszközök, míg különböző motorokkal mozgatott részegységeivel gyakorol hatást a környezetére. Egy szoftveres ágens a billentyűzet gombjainak lenyomását érzékeli, fájlok tartalmából vagy a hálózaton érkező információkból tájékozódik a környezetéről, míg tartalmak képernyőn való megjelenítésével, fájlok létrehozásával vagy a hálózaton való adatküldéssel kommunikál. Az érzékelés fogalmát használjuk az ágens érzékelő bemeneteinek leírására egy tetszőleges pillanatban. Egy ágens érzékelési sorozata az ágens érzékeléseinek teljes története, vagyis minden, amit az ágens valaha érzékelt. Egy ágens cselekvése egy adott pillanatban függhet bármitől, amit az ágens érzékel, vagy akár mindentől, amit valaha érzékelt, azonban semmiképpen nem kapcsolódhat olyasvalamihez, amit az ágens nem érzékelt. Ha meg tudjuk határozni, hogy egy ágens hogyan viselkedik minden elképzelhető érzékelési sorozat esetében, akkor tökéletesen sikerült leírnunk az ágenst.

Okoseszközök – Okos jog?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 952 9

A mesterséges intelligencia korunk nagy vívmánya, olyan technológia, amely átformálja a mindennapjainkat. Egy ilyen felforgató technológia a jogalkotót is nehéz feladat elé állítja: szükséges­-e beavatkoznia az esetleges káros hatások elkerülése érdekében, igényel-­e új szabályozást a műszaki fejlődés új lépcsője?

A szerző azt a nehéz feladatot vállalta fel, hogy a mesterséges intelligencia, illetve az ezen alapuló automatizált döntéshozatal és a gépi tanulás technológiai jellegzetességeire alapozva járja körül a lehetséges problémákat és a szabályozás szóba jöhető útjait. Ebben a kérdésben ugyanis nem lehet a műszaki megoldások jellegzetességei, működési elvük és korlátaik ismerete nélkül megalapozott véleményt alkotni.

Ajánljuk ezt a könyvet a jelen és a jövő jogalkotói, szabályozó hatóságai és a technológia iránt érdeklődő minden jogász szakember számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/karacsony-okoseszkozok-okos-jog-a-mesterseges-intelligencia-szabalyozasi-kerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave