G. Karácsony Gergely

Okoseszközök – Okos jog?

A mesterséges intelligencia szabályozási kérdései


A tanulási folyamat

Az ágenseknek tehát sokféle komponensük van, amelyek sokféleképpen reprezentálhatók az ágensprogramban, így többféle tanulási módszer létezik. Van ugyanakkor egy egyesítő motívum. A tanulás az intelligens ágensekben összefoglalható úgy, mint egy folyamat, amely az ágens minden komponensét úgy módosítja, hogy az összhangba kerüljön a rendelkezésre álló visszacsatolt információval, ily módon növelve az ágens általános teljesítményét. A gépi tanulást végtelenül leegyszerűsítve a következő feladatot adjuk az önállóan tanulni készülő ágensnek: a környezetből érkező adatok hatására végezzen valamilyen cselekvést. A cél az, hogy a cselekvés eredménye a lehető legközelebb essen az elvárt teljesítménymérték szerinti legjobb eredményhez. Ha a cselekvése nem az elvárt legjobb eredménnyel járt, akkor módosítson a cselekvésén, és a következőkben, ha újra ugyanilyen inger éri a környezetéből, akkor más módon reagáljon. A tanuló gép feladata az, hogy a visszacsatolások alapján felépítsen egy rendszert magában, hogy milyen bemeneti ingerre milyen kimenettel reagáljon. Ez természetesen lehet egy összetett, soktényezős bemenet és egy bonyolult cselekvéssor is; minél több tényezőt kell figyelembe vennie a mesterséges intelligenciának, annál komplikáltabb lesz a programja, és annál nehezebb a gépi tanulás útján elérni a legjobb eredményt.

Okoseszközök – Okos jog?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 952 9

A mesterséges intelligencia korunk nagy vívmánya, olyan technológia, amely átformálja a mindennapjainkat. Egy ilyen felforgató technológia a jogalkotót is nehéz feladat elé állítja: szükséges­-e beavatkoznia az esetleges káros hatások elkerülése érdekében, igényel-­e új szabályozást a műszaki fejlődés új lépcsője?

A szerző azt a nehéz feladatot vállalta fel, hogy a mesterséges intelligencia, illetve az ezen alapuló automatizált döntéshozatal és a gépi tanulás technológiai jellegzetességeire alapozva járja körül a lehetséges problémákat és a szabályozás szóba jöhető útjait. Ebben a kérdésben ugyanis nem lehet a műszaki megoldások jellegzetességei, működési elvük és korlátaik ismerete nélkül megalapozott véleményt alkotni.

Ajánljuk ezt a könyvet a jelen és a jövő jogalkotói, szabályozó hatóságai és a technológia iránt érdeklődő minden jogász szakember számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/karacsony-okoseszkozok-okos-jog-a-mesterseges-intelligencia-szabalyozasi-kerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave