G. Karácsony Gergely

Okoseszközök – Okos jog?

A mesterséges intelligencia szabályozási kérdései


Egyesült Államok

Az Egyesült Államokban kidolgozott javaslat az innovációra mint a gazdasági fejlődés motorjára koncentrál, kijelentve, hogy az üzleti szektor által kifejlesztett mesterséges intelligencia a jövőben hozzájárulhat egyes társadalmi problémák megoldásához. Ami a kormány szerepét illeti ezen a területen, a jelentés csak igen finom eszközöket javasol alkalmazni, a jogalkotó szabályozó szerepét csak korlátozott mértékben látja elfogadhatónak. A szabályozó hatalom birtokában a kormánynak elsődlegesen arra kell figyelemmel lennie, nehogy akadályozza a beavatkozásával a fejlesztéseket. Lehetőség szerint a mesterséges intelligenciát a meglévő szabályozási keretekbe kell beilleszteni (például a repülő- vagy autóiparban).1 A kormányzat feladata a jelentés szerint az, hogy biztosítsa a kockázatok kezeléséhez szükséges tág szabályozási kereteket, míg az ipar dolga a folyamatos technológiai fejlesztés. A jelentés komoly figyelmet szentel az egyre inkább elterjedt mesterséges intelligencia munkaerőpiacra gyakorolt hatásának, meglátása szerint ez a folyamat egyaránt fog munkahelyeket teremteni és megszüntetni. A változások leginkább a közepes és alacsony jövedelműeket fogják negatívan érinteni. A kormányzat szerepe itt annak biztosítása, hogy a mesterséges intelligencia elterjedése nem növeli a gazdasági egyenlőtlenségeket.2

Okoseszközök – Okos jog?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 952 9

A mesterséges intelligencia korunk nagy vívmánya, olyan technológia, amely átformálja a mindennapjainkat. Egy ilyen felforgató technológia a jogalkotót is nehéz feladat elé állítja: szükséges­-e beavatkoznia az esetleges káros hatások elkerülése érdekében, igényel-­e új szabályozást a műszaki fejlődés új lépcsője?

A szerző azt a nehéz feladatot vállalta fel, hogy a mesterséges intelligencia, illetve az ezen alapuló automatizált döntéshozatal és a gépi tanulás technológiai jellegzetességeire alapozva járja körül a lehetséges problémákat és a szabályozás szóba jöhető útjait. Ebben a kérdésben ugyanis nem lehet a műszaki megoldások jellegzetességei, működési elvük és korlátaik ismerete nélkül megalapozott véleményt alkotni.

Ajánljuk ezt a könyvet a jelen és a jövő jogalkotói, szabályozó hatóságai és a technológia iránt érdeklődő minden jogász szakember számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/karacsony-okoseszkozok-okos-jog-a-mesterseges-intelligencia-szabalyozasi-kerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave